Wraca reforma szpitali. Zamiast „dolegliwych narzędzi” specjalny fundusz. Minister zdradził szczegóły

Minister zdrowia Adam Niedzielski 20 września mówił o planowanej reformie szpitali: - Przygotowany jest już zmodyfikowany projekt, którego istotą jest powołanie specjalnego funduszu restrukturyzacyjnego. Dodał, że resort zrezygnował z "dolegliwych narzędzi"

MZ: przygotowany jest już zmodyfikowany projekt ustawy o reformie szpitali

20 września w audycji „Sedno Sprawy” Radia Plus minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiadał m.in. na pytanie o reformę szpitalnictwa. Ona wymaga modyfikacji. Przedstawiliśmy taką bardzo odważną koncepcję, która stawiała na zwiększenie efektywności całego szpitalnictwa. Mieliśmy tam wprowadzone mechanizmy m.in. kuratora czy pełnomocnika, który w sytuacji kryzysu w szpitalu miał zająć się restrukturyzacją. To były narzędzia dolegliwe, to znaczy one nie dawały przestrzeni wyboru tym, którzy w trudnej sytuacji się znajdowali – zaznaczył szef resortu zdrowia. Wyjaśnił również, na czym polegają planowane zmiany w modyfikowanej ustawie o reformie szpitali: – Mamy trudną dyskusję z samorządami, z właścicielami szpitali powiatowych, dlatego modyfikujemy ten mechanizm, żeby bardziej pokazać, że jest to możliwość, szansa, a niekoniecznie dolegliwość – tłumaczył minister. – Przygotowany jest już zmodyfikowany projekt, którego istotą w gruncie rzeczy jest powołanie specjalnego funduszu restrukturyzacyjnego, do którego na zasadzie konkursu będą mogły aplikować te szpitale właśnie w trudnej sytuacji finansowej i otrzymać środki: z jednej strony na przygotowanie profesjonalnego planu restrukturyzacyjnego, z drugiej na wsparcie całego procesu restrukturyzacji, czyli również pewnego rodzaju oddłużenie szczególnie na poziomie tych najtrudniejszych zobowiązań wymagalnych – dodał. Na koniec Adam Niedzielski zapewnił, że „projekt w najbliższych tygodniach zostanie już po modyfikacji ponownie skierowany na ścieżkę rządową”.