NFZ opublikował wskazówki dla szpitali i przychodni w sprawie zasad sprawozdawania świadczeń w ramach pomocy medycznej udzielanej obywatelom Ukrainy.
Ważny komunikat NFZ. Zasady sprawozdawania świadczeń medycznych
NFZ opublikował szczegółowe informacje dla świadczeniodawców w zakresie sprawozdawania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom uprawnionym na mocy ustawy specjalnej.
Fundusz przypomina również, że rzeczone świadczenia przysługują w zakresie i na zasadach przewidzianych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej (z wyłączeniem leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej), w tym także z uwzględnieniem kolejności udzielania świadczeń oraz posiadania przewidzianych ustawą skierowań.
Wszystkie dane z realizacji świadczeń powinny być przekazywane komunikatem sprawozdawczym SWIAD oraz rozliczanie w ramach umów z NFZ.
NFZ przedstawił wszystkie najważniejsze dane, o których lekarze muszą pamiętać podczas sprawozdawstwa z udzielanych świadczeń.
Jakie dane muszą być przekazane do NFZ:
- Dane potwierdzające tożsamość pacjenta: P – PESEL, T – paszport (seria i numer paszportu), I – inny dokument stwierdzający tożsamość (nazwa, seria i numer innego dokumentu stwierdzającego tożsamość)
- Dane potwierdzające tożsamość pacjenta – w przypadku osób bez nadanego numeru PESEL, legitymujących się paszportem lub innym dokumentem tożsamości, należy przekazać dane statystyczne oraz osobowe pacjenta w elementach:
- Płeć pacjenta,
- Data urodzenia pacjenta,
- Imię,
- Nazwisko,
– Adres w państwie stałego zamieszkania pacjenta:
- Kod państwa stałego zamieszkania,
- Miejscowość zamieszkania,
- Numer domu,
– Adres przebywania w Rzeczpospolitej Polskiej,
- Kod pocztowy, jeżeli występuje,
Miejscowość zamieszkania, - Numer domu,
- Kod gminy krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju TERYT.
Dane potwierdzające uprawnienia do świadczeń – uprawnienie do świadczeń powinno być zweryfikowane na podstawie PESEL pacjenta przy użyciu elektronicznego system weryfikacji uprawnień (eWUŚ) i przy pozytywnym wyniku sprawozdane z tytułem uprawnienia = EL oraz danymi wygenerowanego tokenu
– W przypadku braku numeru PESEL lub braku pozytywnej odpowiedzi w eWUŚ należy:
w danych dotyczących okresów finansowania sprawozdać nowy kod uprawnienia do świadczeń = UA, wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia)
przyjąć od pacjenta/przedstawiciela ustawowego albo opiekuna prawnego lub faktycznego oświadczenie o spełnieniu warunków osoby uprawnionej (według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia) w elemencie „of-oswiadczenie” wykazać dane identyfikujące to oświadczenie.
Do rozliczenia świadczeń udzielonych przed wejściem w życie rozporządzenia sprawozdawczego dane pozyskane w dowolnej formie od pacjenta poświadczające jego prawo do świadczeń, można przyjąć jako oświadczenie o uprawnieniu do udzielenie świadczenia. W raportach statystycznych można je sprawozdać w powyższym elemencie komunikatu SWIAD jako rodzaj oświadczenia OSP – podaje NFZ.
Źródło: Centrala NFZ
Źródło: Rynek Zdrowia