Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przyjęta przez Sejm

Sejm uchwalił w piątek ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Poselski projekt unika kontrowersji, które przyczyniły się do upadku pierwotnego projektu resortu zdrowia. Sejm w połowie kwietnia nie zdołał odrzucić uchwały Senatu o odrzuceniu tej ustawy.

Jak czytamy w portalu prawo.pl celem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej jest wdrożenie rozwiązań prawno-organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany uregulują kwestie jakości. Projekt dotyczy wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, autoryzacji, akredytacji i rejestrów medycznych. Wdrożenie rozwiązań ma doprowadzić m.in. do poprawy skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę klinicznych wskaźników jakości; poprawy bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta przez rejestrowanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych oraz uzyskania porównywalności podmiotów udzielających świadczeń pod względem jakości i skuteczności oferowanej opieki.

Poselski projekt jest mniej szczegółowy od pierwotnego projektu MZ odrzuconego w kwietniu przez Sejm. Nie ma w nim chociażby szeregu regulacji wyznaczających kto, w jakim czasie i jakie dane (w tym wszystkich uczestników zdarzenia niepożądanego) ma podawać. Lekarze mówili o rządowym projekcie, że to system donoszenia na siebie personelu medycznego. Projekt poselski unikał tych kontrowersji.

Źródło: prawo.pl