Szpitale borykają się z brakiem kroplówek – Ministerstwo Zdrowia wprowadza płyny infuzyjne z zagranicy

Polskie szpitale zmagają się z poważnymi niedoborami kroplówek, co stanowi zagrożenie dla bieżącego leczenia pacjentów.

W odpowiedzi na tę sytuację Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu płynów infuzyjnych z zagranicy, aby załagodzić kryzys. Zgodnie z zapewnieniami resortu, sprowadzane preparaty spełniają wszystkie normy jakościowe i są bezpieczne do użytku w placówkach medycznych.

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) zwrócił uwagę na powagę sytuacji w serii tweetów:

Związek podkreślał, że brak kroplówek stwarza realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów oraz zakłóca ciągłość leczenia. W jednym z wpisów OZPSP zauważył: „Kryzys z dostępnością kroplówek to kolejny dowód na pilną potrzebę reformy systemu zaopatrzenia placówek medycznych”. W innym tweecie zaznaczono: „Sprowadzanie płynów infuzyjnych z zagranicy to rozwiązanie tymczasowe. Konieczne są działania na rzecz długoterminowej stabilności dostaw”.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że płyny infuzyjne sprowadzane zza granicy spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa, a placówki medyczne mogą liczyć na ich szybkie dostawy. Jednak OZPSP i dyrektorzy szpitali apelują o bardziej systemowe podejście do rozwiązywania problemów zaopatrzeniowych, podkreślając, że jedynie stabilna polityka dostaw może zapobiec podobnym kryzysom w przyszłości.

źrodło: Rynek zdrowia, platforma X OZPSP