Stopień Informatyzacji Podmiotów Leczniczych – Nowe Badania CeZ

Centrum e-Zdrowia (CeZ) po raz kolejny przeprowadzi badanie dotyczące stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą w Polsce. To badanie ma na celu ocenę poziomu cyfryzacji placówek medycznych, co jest kluczowe w procesie modernizacji sektora ochrony zdrowia.

CeZ już od lat prowadzi analizy i badania, które pozwalają na monitorowanie stanu informatyzacji szpitali i innych jednostek medycznych. Wyniki tych badań są fundamentem dla planowania dalszych działań i inwestycji, które mają na celu usprawnienie procesów obsługi pacjentów oraz poprawę jakości świadczonych usług.

W tegorocznym badaniu podmioty lecznicze zostaną poproszone o dostarczenie szczegółowych informacji dotyczących wdrożonych systemów informatycznych, a także planów ich rozwoju. Oczekuje się, że dane te pomogą określić, w jakim stopniu placówki są przygotowane do obsługi nowych technologii i narzędzi e-zdrowia.

Zebrane informacje mają również posłużyć do analizy wyzwań i barier, z jakimi borykają się placówki medyczne w procesie cyfryzacji. CeZ zwraca uwagę na rosnące zapotrzebowanie na cyfrowe rozwiązania, które wspierają zarówno zarządzanie placówkami, jak i bezpośrednią opiekę nad pacjentem.

Wyniki badania będą opublikowane na początku 2024 roku i będą kluczowe dla dalszych działań Ministerstwa Zdrowia oraz jednostek odpowiedzialnych za wdrażanie rozwiązań e-zdrowia w Polsce. Wdrożenie nowoczesnych technologii cyfrowych w szpitalach i placówkach medycznych przyczyni się do poprawy jakości usług zdrowotnych oraz usprawnienia komunikacji z pacjentami.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Centrum e-Zdrowia.

Źrodło: Centrum e-zdrowia