Spotkanie Pani minister zdrowia Izabeli Leszczyny z przedstawicielami samorządów wojewódzkich i powiatowych oraz dyrektorami szpitali i placówek medycznych z całej Polski

W dniu 11 lipca 2024 r. miało miejsce spotkanie Pani minister zdrowia Izabeli Leszczyny z przedstawicielami samorządów wojewódzkich i powiatowych oraz dyrektorami szpitali i placówek medycznych z całej Polski w celu przedstawienia założeń zmian systemowych w ochronie zdrowia.

Organizatorami konferencji był Ogólnopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Koncepcję zmian opracowywał Zespół ds. Systemowych w Ochronie Zdrowia powołany przez Minister Zdrowia. Zaproponowana zmiana systemowa ma składać się z trzech elementów: procesu deregulacji, transformacji oraz „odwracania piramidy świadczeń.

Deregulacja ma zmniejszyć obciążenia wykorzystywanych zasobów, a tym samym ich  efektywniejsze wykorzystanie oraz obniżenie kosztów funkcjonowania. Proces ten przewidziano na lata  2024-25.

• kwalifikowane do niej będą wszystkie szpitale, które mają przynajmniej jeden profil w zakresie leczenia szpitalnego (oddział szpitalny) w trybie pełnej hospitalizacji;
  • oddziały zabiegowe, które nie spełnią kryteriów wejścia do sieci, będą mogły funkcjonować w trybie hospitalizacji planowej albo chirurgii jednego dnia;
  • uproszczone zostaną w sieci szpitali zasady regulujące udzielanie dodatkowych rodzajów świadczeń realizowanych w ramach m. in. SOR/IP, OIT, chemioterapii, rehabilitacji stacjonarnej, AOS;
  • określenie minimalnego udziału świadczeń zabiegowych w oddziałach zabiegowych;
  • określenie minimalnej liczby odebranych porodów na oddziałach ginekologiczno – położniczych
  • uproszczenie formularza IOWISZ, podniesienie minimalnej wartości kosztorysowej wymaganej dla wydania opinii o celowości inwestycji,
  • uproszczenie składanych wniosków akredytacyjnych,
  • uproszczenie niektórych norm sanitarnych dla szpitalnictwa i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Transformacja ma stworzyć optymalny system zabezpieczenia szpitalnego. Jej poszczególne elementy będą wdrażane w latach 2024-2026 i mają być dobrowolne. M.in. wprowadzenie map świadczeń (map zabezpieczenia szpitalnego), które przygotują AOTMiT, NFZ, NIZP-PZH i urzędy wojewódzkie. Nowe rozwiązania transformacyjne to:

• Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZPZOZ) – nowy typ podmiotu, który będzie mógł być utworzony lub powstać w wyniku połączenia kilku SPZOZ z różnymi organami tworzącymi i adekwatną strukturą udziałową.
  • Porozumienie – umowa cywilnoprawna pomiędzy podmiotami, która skutkowałoby podziałem usług pomiędzy świadczeniodawcami.
  • Powiatowe Centrum Zdrowia – tworzone w strukturze istniejącego SP ZOZ lub poza nią do realizacji podstawowych świadczeń internista, ginekolog, chirurg, pediatra), ale bez możliwości hospitalizacji,
  • Związek JST (jednostki samorządu będą mogły łączyć SP ZOZ-y, przez co będą mogły powstać bardziej efektywne, większe podmioty lecznicze.

Projekt zmiany systemowej w ochronie zdrowia wprowadza też szczegółowe regulacje dotyczące tworzenia i zatwierdzania programów naprawczych tworzonych przez placówki, w których wystąpiła strata netto. Instrumentami wsparcia  mają być środki z KPO, Funduszu Medycznego, Unii Europejskiej, NFZ, środki z BGK na wsparcie finansowe oraz budżet państwa.

Docelowym rozwiązaniem jest bezpieczna sieć stabilnych finansowo szpitali, realizujących świadczenia wysokiej jakości. Istotne jest przy tym równomierne rozmieszczenie realizacji świadczeń adekwatnie do potrzeb danego terenu oraz koordynacja leczenia szpitalnego z AOS i POZ. Wiąże się z tym – „odwrócenie piramidy świadczeń”, czyli przebudowa ochrony zdrowia w celu uwolnienia zasobów lecznictwa szpitalnego i zwiększenia dostępności.

Źrodło: Ministerstwo Zdrowia
Fot. MS