Rozmowy OZPSP w Ministerstwie Zdrowia: Kluczowe ustalenia dotyczące przyszłości szpitali powiatowych

W dniu 2 września 2024 r. odbyło się spotkanie zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną oraz przedstawicielami NFZ i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W trakcie rozmów omówiono m.in. nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych, plan wspólnych działań systemowych oraz kwestie finansowe związane z Krajowym Planem Odbudowy i wynagrodzeniami pracowników ochrony zdrowia.

Ważnym punktem spotkania była dyskusja na temat środków z Krajowego Planu Odbudowy, które mają być dostępne dla szpitali. Ustalono harmonogram dalszych działań, a także przedstawiono uwagi dotyczące projektu ustawy. Prezes OZPSP, Waldemar Malinowski, zwrócił uwagę na problem nadmiernych kosztów wynagrodzeń, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie placówek.

Zaplanowano kolejne spotkania z przedstawicielami wojewódzkimi i NFZ, aby omówić planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Źródło: OSPSP