Przyjęcie długo wyczekiwanej ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, którą na początku września opuściła Komisję Prawniczą ma wiązać się m.in. z procedowaną nowelizacją ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Dzięki wniesionym poprawkom ratownicy mogliby stwierdzać zgon. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia zasady nowych uprawnień.
Ratownik medyczny będzie stwierdzać zgon
W przesłanej do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych odpowiedzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska tłumaczy, że ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych daje uprawnienia kierownikom zespołu ratownictwa medycznego do stwierdzania zgonu w razie:
- odstąpienia od prowadzenia medycznych czynności ratunkowych w sytuacji stwierdzenia znamion śmierci uratowanej osoby w trakcie prowadzenia tych czynności,
- stwierdzenia po przybyciu na miejsce zdarzenia znamion śmierci u osoby, wobec której miały być podjęte medyczne czynności ratunkowe.
Nowe kompetencje ratowników medycznych
Wiceszef resortu zdrowia podkreśla jednocześnie, iż „w przypadku jakichkolwiek wątpliwości kierownik ZRM będzie mógł zwrócić się do dyspozytora medycznego z prośbą o wezwanie na miejsce zdarzenia koronera”.
– Gdy zgon pacjenta nastąpi w ambulansie lub śmigłowcu, dyspozytor medyczny lub wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego wskażą podmiot właściwy do przyjęcia zwłok – tłumaczy wiceminister.
– W razie martwego urodzenia w warunkach pozaszpitalnych, zespół ratownictwa medycznego transportuje matkę ze zwłokami martwo urodzonego dziecka do najbliższego szpitala udzielającego świadczeń z zakresu ginekologii i położnictwa – dodano w piśmie.