Potrzeba 3 miliardów złotych na nadwykonania w szpitalach – NFZ: brakuje środków

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że aby pokryć koszty nadwykonań szpitalnych za kolejny kwartał, potrzebne są dodatkowe 3 miliardy złotych. Problem braku środków w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) wywołuje obawy dotyczące stabilności finansowej placówek medycznych, które już teraz borykają się z deficytami i rosnącymi kosztami prowadzenia działalności.

Nadwykonania to sytuacje, w których szpitale wykonują więcej świadczeń zdrowotnych niż wynika to z zakontraktowanej liczby usług z NFZ. Choć nadwykonania są nieodłącznym elementem funkcjonowania służby zdrowia, ich skala stale rośnie, a fundusz nie dysponuje środkami wystarczającymi na ich pokrycie. Brak zapłaty za nadwykonania prowadzi do finansowych trudności placówek, a w konsekwencji może ograniczać dostęp pacjentów do niezbędnych usług medycznych.

Minister Leszczyna wyraziła nadzieję, że możliwe będzie znalezienie rozwiązania tego problemu, jednak obecnie NFZ wskazuje, że tych pieniędzy po prostu nie ma. Sytuacja stawia przed rządem wyzwania dotyczące reformy systemu finansowania ochrony zdrowia oraz poprawy zarządzania budżetem służby zdrowia.

Szpitale apelują o pilne uregulowanie kwestii finansowania nadwykonań, co ma kluczowe znaczenie dla ich dalszego funkcjonowania i jakości świadczonych usług. W związku z tym trwają rozmowy na najwyższych szczeblach, mające na celu znalezienie dodatkowych środków oraz ustalenie długoterminowej strategii naprawy systemu.