Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Interią wyjaśnił, że polskie szpitale mają coraz lepszą płynność finansową i pod tym kątem ich sytuacja znacznie się poprawia. Jak dodał, ustawa o reformie szpitalnictwa będzie "konstytucją szpitalnictwa".
Sytuacja finansowa szpitali
W rozmowie z Interią minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że jest zauważalna lepsza sytuacja finansowa szpitali, ponieważ zobowiązania wymagalne wyraźnie maleją.
Jak podał szef resortu zdrowia, kilka lat temu były to zobowiązania rzędu 4 mld złotych, a obecnie to 1,7 mld złotych. Zdaniem ministra pod tym katem sytuacja szpitali znacznie się poprawia.
Minister odniósł się także do kwestii związanej z ustawą o reformie szpitalnictwa. Objaśnił w rozmowie z Interią możliwy harmonogram dalszych zmian.
– Projekt ustawy został oddany do konsultacji w styczniu. Wpłynęło ponad 2,5 tys. uwag. W tej chwili je analizujemy. Do końca kwietnia mamy mieć projekt po poprawkach. Patrząc optymistycznie, projekt w maju trafi na Komitet Stały Rady Ministrów. Przed wakacjami może odbyć się pierwsze głosowanie w Sejmie. Przepisy weszłyby w życie w przyszłym roku – powiedział minister.
Studia MBA dyrektorów i przepisy końcowe
W rozmowie minister Adam Niedzielski wielokrotnie wyjaśniał, że zmiany w ramach reformy szpitalnictwa wymagają szeregu działań. W związku z tym dyrektorzy szpitali będą musieli spełniać konkretne wymagania, aby dalej kierować placówkami.
– Chcemy, żeby dyrektorzy szpitali prezentowali poziom zarządczy jak w dużych organizacjach, czyli żeby mieli ukończone studia MBA lub zdali egzamin państwowy. Dyskutujemy jeszcze, czy to powinien być MBA dedykowany systemowi opieki zdrowotnej czy ogólny, na razie przychylamy się do tego, żeby był ogólny – dodał szef resortu.
Rozmówca Interii wspomina przy okazji, że wciąż są przygotowywane przepisy przejściowe, umożliwiające dyrektorom przygotowanie się do nowych zmian.
– Przygotowane są już przepisy przejściowe. Dyrektorzy będą mieli dwa lata na zdobycie MBA lub zdanie państwowego egzaminu. Jeżeli identyfikujemy, że kwestia zarządzania wpłynie na poprawę sytuacji szpitali, to musimy podejmować odważne kroki – objaśnił.
Na koniec szef resortu podkreślił, że planowana reforma szpitalnictwa jest prawdziwą nowością w Polsce: zmiany są ewolucyjne, ale koncepcja jest rewolucyjna. Ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa będzie „konstytucją szpitalnictwa”.
Źródło: Rynek Zdrowia