Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych

Dyrektorzy szpitali krytycznie o zapisach w projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa

Po ukończonych studiach MBA mam dostosować się do pomysłów pana nadzorcy, który wystarczy, że ma rok doświadczenia w pracy w obszarze ochrony zdrowia - mówi Krystyna Walendowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem. Dyrektorzy szpitali reagują na zapisy w projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

Reforma szpitalnictwa. Nadzorcy mają kontrolować dyrektorów
– Prezes Agencji Rozwoju Szpitali ma nadzorców, którzy pilnują dyrektora z wyższym wykształceniem. Zatem nawet mając studia MBA i wykształcenie medyczne jako podstawowe jestem wyeliminowana z zarządzania – mówi Krystyna Walendowicz, ceniony menedżer w ochronie zdrowia, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem.

To hipotetyczna sytuacja do jakiej miałoby dojść, gdyby ten szpital otrzymał kategorię C lub D w procesie kategoryzacji opartym o ustawę (obecnie projekt) o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

Jak zaznacza dyr. Walendowicz, z pierwszych artykułów zawartych w projekcie ustawy wynika, że Agencja Rozwoju Szpitali, która ma powstać w celu reformy szpitalnictwa, stawia sobie takie cele jak: modernizacja szpitali, poprawa ich sytuacji finansowej, dostosowanie działalności podmiotu szpitalnego do regionalnych potrzeb zdrowotnych, wprowadzenie i ulepszanie modelu procesowego zarządzania.

Swoje uwagi dotyczące ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa Krystyna Walendowicz przekazała wraz z innymi dyrektorami szpitali podczas piątkowej (28 stycznia) konferencji prasowej w Warszawie, na której Polska Federacja Szpitali przedstawiła stanowisko dotyczące projektu ustawy.

„Mam dostosować się do pomysłów pana nadzorcy”
Jak mówiła jest przykładem, wspólnie z wieloma kierownikami podmiotów leczniczych, osoby, która ukończyła studia z MBA z zarządzania w ochronie zdrowia.
Zwracała uwagę na szeroki zakres uprawnień prezesa ARS i nadzorców Agencji: – Odpowiedzialność za wszystko ma ponosić dyrektor, bo w tym zakresie nic się nie zmienia. Samorząd, który jest organem założycielskim też ma mało do powiedzenia, bo dostaje do wiadomości postanowienia z tytułem natychmiastowego wykonania wydane przez prezesa Agencji.

Według dyr. Walendowicz, dążąc do naprawy systemu szpitalnictwa „ustawodawca ma dobre intencje”, ale problemy finansowe szpitali wynikają z innych powodów niż brak umiejętności zarządzania u menedżerów.

– Nie ma takiej możliwości, żeby na podstawie tego, że powstanie agencja z prezesem, nadzorcami i mnóstwem dodatkowych ludzi, nagle poprawiła się sytuacja finansowa szpitali, w sytuacji kiedy nie ma (należytej) wyceny świadczeń – stwierdza dyrektor.

„Dyrektorzy stają na głowie. Nagle okazuje się, że sytuację naprawi Agencja”
– Dyrektorzy szpitali od lat stają na głowie, żeby ten system jakoś funkcjonował. Nagle okazuje się, że sytuację naprawi Agencja, posiadając jakąś dziwną kadrę. Ja tego nie rozumiem – zaznaczyła dyr. Walendowicz.

Przypomnijmy, że ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa w dużej części koncentruje się na ocenie pracy dyrektorów szpitali poprzez uzyskiwane przez nich wyniki (wskaźniki) finansowe. Od uzyskanych wskaźników zależy jaką kategorię otrzyma szpital – od A (najlepsza) do D (najgorsza). W przypadku uzyskania kategorii C lub D obowiązkowo zostanie wdrożony proces naprawczy, a dyrektorzy szpitali dostaną nadzorców.

Wszyscy też – i to niezależnie od oceny – będą musieli zdawać egzaminy z wiedzy zarządczej; zwolnieni z nich będą tylko menedżerzy z dyplomem MBA z zarządzania w ochronie zdrowia.

Nadzorcą może być osoba, która spełnia m.in. takie główne wymagania jak: wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne w zakresie finansów, prawa, administracji, ekonomii lub zarządzania; co najmniej roczne doświadczenie zawodowe w obszarze ochrony zdrowia.

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia • 30 stycznia 2022 18:00