Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych
menu
- STRONA GŁóWNA
- O KONSORCJUM
- ZARZĄD
- POZNAJ NAS BLIŻEJ
- CZŁONKOWIE
- OGŁOSZENIA
- NAPISALI O NAS
- JAK SIĘ ROZWIJAMY
- KONTAKT
skontaktuj się z nami
Związek Pracodawców Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych 59-400 Jawor ul. Szpitalna 3
konsorcjum@szpitale-powiatowe.pl |
Aktualności
11-02-2015
Po przychodniach z Pomorza i Śląska pakiet onkologiczny zaczynają wypowiadać przychodnie z Małopolski.
- Do dziś w Małopolsce wnioski o wypowiedzenie pakietów onkologicznych złożyło 17 świadczeniodawców (20 miejsc udzielania świadczeń). Biorąc pod uwagę ogólną ich liczbę – 201 (734 miejsc udzielania świadczeń) nie jest powód do niepokojów – mówi Medexpressowi Aleksandra Kwiecień z małopolskiego NFZ.
Czy pacjenci odczują ograniczenia dostępu do świadczeń w ramach pakietu onkologicznego?
- Warto pamiętać, że są to na razie złożone wnioski, a umowy formalnie nie zostały rozwiązane. Ale nawet w sytuacji, kiedy umowy zostaną rozwiązane, pacjenci nie odczują ograniczenia dostępu do świadczeń w ramach pakietu onkologicznego, ponieważ są to niewielkie – najczęściej jednozakresowe poradnie. W przypadku krakowskich gabinetów pacjenci bez problemu znajdą w mieście inne, które realizują pakiet w danym zakresie, a w przypadku pozostałych miejscowości – pacjenci również w niewielkiej odległości w swoim powiecie znajdą poradnie, gdzie pakiet jest realizowany. Rezygnacja z pakietu dotyczy popularnych zakresów świadczeń takich jak ginekologia, chirurgia ogólna, okulistyka – tych poradni w całej Małopolsce jest obiektywnie dużo. Nie ma zatem mowy o ograniczeniu dostępu do świadczeń w ramach pakietu onkologicznego. Z pakietu nie zrezygnował żaden szpital (jeśli chodzi o oddziały).
Dlaczego AOS-y rezygnują z pakietu?
- Bardzo istotne, że poradnie, które złożyły wniosek o rezygnacji to najczęściej gabinety udzielające porad w jednym zakresie. Nie jest to dla nas zaskoczeniem, bo z założenia pakiet onkologiczny nie miał obejmować wszystkich świadczeniodawców i skupiać się przede wszystkim na poradniach, świadczeniodawcach wieloprofilowych z dużym zapleczem diagnostycznym, co jest szczególnie istotne w przypadku realizacji pakietu onkologicznego. Wymagania wobec każdej placówki realizującej pakiet są duże – dotyczy to przede wszystkim zapewnienia kompleksowej diagnostyki i dotrzymania terminów jej wykonania. Dla małych poradni, które w minimalnym wymiarze dotąd realizowały świadczenia onkologiczne i liczba pacjentów, u których podejrzewano chorobę nowotworową była niewielka to duże wyzwanie i mogą zrezygnować z pakietu, ponieważ spełnienie wszystkich wymogów będzie dla nich zbyt obciążające. Zresztą motywując rezygnację z pakietu większość świadczeniodawców podkreśla właśnie te argumenty – problemy ze znalezieniem podwykonawcy, który w terminie wykona niezbędną diagnostykę. Przez cały ubiegły tydzień MOW NFZ spotykał się z realizatorami pakietu (zarówno szpitale jak i AOS), żeby wyjaśniać wszystkie wątpliwości związane z realizacją pakietu i odpowiedzieć na pytania, które pojawiły się w związku z realizacją pakietu.
Portal podyplomie.pl dotarł do wyjaśnienia jednej z przychodni, która wypowiedziała część umowy związanej z pakietem onkologicznym:
„Deklaracja przystąpienia do realizacji diagnostyki i leczenia onkologicznego w zakresie (…) została podpisana w sytuacji braku pełnej wiedzy dotyczącej skutków merytorycznych, organizacyjnych oraz finansowych tej decyzji”.
Najbardziej newralgiczne wydają się być: niedoszacowana wycena świadczeń, nierealne terminy diagnostyki onkologicznej czy chociażby brak narzędzi informatycznych do sprawozdawania realizacji pakietu do NFZ.
Przypomnijmy jakie zmiany nastąpiły w AOS w związku z pakietem onkologiczny:
Zwiększenie wyceny oraz rozszerzenie zakresów pakietów onkologicznych a także wykazu badań wykonywanych w ramach diagnostyki onkologicznej – to główne zmiany wprowadzone w podpisanym 5 grudnia przez prezesa NFZ Tadeusza Jędrzejczyka zarządzeniu nr 79/2014/DSOZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.
Zakres wprowadzonych w zarządzeniu zmian obejmuje zarówno uwagi odnoszące się do pakietu onkologicznego, jak i do rozwiązań związanych z wydzieleniem zakresu skojarzonego dla pacjentów pierwszorazowych.
W związku z uwagami odnoszącymi się do wyceny pakietów onkologicznych, po ponownej szczegółowej analizie, dokonano zwiększenia wartości punktowej wszystkich pakietów, zarówno dotyczących diagnostyki wstępnej, jak i pogłębionej.
Średni wzrost cen wyniósł 41% (w zależności od pakietu od 14,5% do 177%). Przykładowo: wycena pakietu diagnostyki wstępnej klatki piersiowej podniesiona została z 58 do 71 punktów, a pogłębionej z 165 do 189 pkt. Wycena pakietu diagnostyki wstępnej nowotworu dolnego odcinka przewodu pokarmowego skorygowana została z 38 na 53 pkt, a diagnostyki pogłębionej z 73 do 86 pkt. Istotnie zwiększona została także wycena diagnostyki czerniaka: etap wstępny z 9 do 20 pkt, a pogłębiony ze 112 do 130 oraz diagnostyka chłoniaków: etap wstępny z 6,5 do 18 pkt, a pogłębiony z 72,5 do 85 pkt..
W niektórych specjalnościach rozszerzony został zakres realizowanych pakietów onkologicznych. Odnosi się to m.in. do chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej – diagnostyka nowotworów piersi, audiologii i foniatrii – diagnostyka nowotworów krtani, czy endokrynologii – pakiet diagnostyczny dla nowotworów centralnego układu.
We wszystkich zakresach świadczeń będących przedmiotem umów, utrzymano wymóg dostępności do poradni przez 3 dni w tygodniu po cztery godziny.
Zgodnie z propozycjami zgłoszonymi w trakcie konsultacji rozszerzono również wykaz badań wykonywanych w ramach diagnostyki onkologicznej, w tym m.in. wprowadzono USG krtani, USG gałki ocznej, biopsje narządowe i angiografię fluoresceinową.
W ramach onkologii wprowadzono dodatkowo zakres skojarzony dla pacjentów pierwszorazowych, co daje możliwość premiowania szybkiego diagnozowania także pacjentów nie posiadających karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Podwyższono również wycenę badania poziomu 5 fluorouracylu (poprzez przeniesienie do wyższej grupy rozliczeniowej).
Żródło: medexpress.pl