AI w podmiotach medycznych: szanse i zagrożenia

Postępująca cyfryzacja w sektorze zdrowia niesie ze sobą ogromne możliwości, ale również wyzwania.

Szpitale i inne placówki medyczne coraz częściej wprowadzają nowoczesne technologie, w tym sztuczną inteligencję (AI), co może znacząco poprawić jakość opieki zdrowotnej. Dzięki AI, możliwe jest szybsze diagnozowanie pacjentów, zwłaszcza w obszarze diagnostyki obrazowej, gdzie już 75% placówek wykorzystujących AI korzysta z tego typu rozwiązań. Wprowadzenie opieki predykcyjnej, bazującej na analizie danych medycznych, może zrewolucjonizować opiekę zdrowotną, umożliwiając przewidywanie chorób jeszcze przed ich wystąpieniem.

Jednak z cyfryzacją wiążą się również zagrożenia. Największym z nich jest cyberbezpieczeństwo. Dane medyczne są jednymi z najbardziej wrażliwych informacji, dlatego placówki medyczne stają się częstymi celami cyberataków. W Polsce ponad 60% szpitali wykazuje jedynie średni poziom zabezpieczeń przed takimi zagrożeniami, co może być niewystarczające wobec coraz bardziej zaawansowanych ataków. Ważnym elementem walki z tym zagrożeniem jest edukacja personelu, prewencja, a także inwestycje w infrastrukturę IT, w tym tworzenie kopii zapasowych danych​.

Podsumowując, cyfryzacja w medycynie niesie ogromny potencjał, ale kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i zarządzania tymi technologiami, aby w pełni skorzystać z jej możliwości, nie narażając pacjentów na ryzyko.

Źródło:prawo.pl